Ogrody z podwyższonymi grządkami to świetny sposób na natychmiastowe rozpoczęcie własnej uprawy żywności. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie korzystałeś z podwyższonej grządki ogrodowej, możesz mieć kilka pytań. Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości dotyczące łóżek podniesionych!

(Ujawnienie: Otrzymałem wiadomość Ogrody Olle zestaw do łóżka podwyższonego Jednakże w zamian za moją recenzję, wszystkie opinie są moimi własnymi.)

Dlaczego podniesione grządki w ogrodach warzywnych?

Wiele osób zastanawia się, jakie są zalety ogrodów z podwyższonymi rabatami. Oto kilka sposobów, w jakie podniesione łóżka ogrodowe są idealne:

 • Podwyższone grządki są bardziej zwarte – łatwo jest zobaczyć, gdzie znajdują się rzędy oraz gdzie zaczyna się i kończy ogród. Możesz łatwiej zapobiec przedostawaniu się trawy i chwastów do ogrodu.
 • Podwyższone łóżka są łatwiejsze w użyciu dla seniorów lub osób mających problemy ze zginaniem (możesz je ustawić tak wysokie, jak chcesz).
 • W przypadku podwyższonych grządek gleba nie zagęszcza się tak bardzo – po ogrodach gruntowych należy chodzić, aby umożliwić zagęszczenie gleby. Na podniesionych grządkach nigdy nie ma ruchu pieszego, więc gleba pozostaje luźniejsza.
 • Podwyższone grządki można stosować w miejscach, gdzie w inny sposób nie można ich uprawiać (na przykład na betonie).
 • Świetnie nadają się do miejsc o słabej glebie, ponieważ przynosisz wybraną przez siebie glebę. Tak, można zastąpić istniejącą glebę, ale podniesione grządki to najszybszy sposób na stworzenie przestrzeni do uprawy.
 • Jeśli się przeprowadzasz, możesz zabrać ze sobą podwyższone łóżka. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku metalowych łóżek podniesionych.
 • Podniesione grządki powodują nieco dłuższy sezon wegetacyjny, ponieważ nagrzewają się wcześniej wiosną i pozostają cieplejsze późną jesienią.
 • Podniesione grządki mogą również pomóc w drenażu, jeśli gleba zawiera dużo gliny.

Chociaż podwyższone łóżka nie zawsze są najlepszym wyborem dla danej przestrzeni, oferują wiele korzyści, z których wielu ogrodników chce skorzystać. Istnieje jednak wiele sposobów na tworzenie podwyższonych grządek w ogrodzie, więc przyjrzyjmy się temu teraz.

Podwyższona grządka ogrodowa: drewno i metal

Istnieją nieograniczone możliwości budowania podwyższonych łóżek. Możesz stworzyć podwyższoną grządkę, jeśli masz bezpieczny materiał na podwyższoną grządkę do uprawy żywności. Ale przeważnie podwyższone łóżka będą wykonane z drewna lub metalu. Ale który jest najlepszy? Oto moje przemyślenia:

Zalety drewnianych podniesionych łóżek

Budowa łóżek podwyższonych z sosny jest szybkim, łatwym i niedrogim rozwiązaniem w przypadku łóżek podwyższonych. Nieobrobione drewno jest bezpiecznym materiałem na grządki podwyższone, a sosna jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga (chociaż ogólne ceny tarcicy wzrosły od 2020 r.).

Dowiedz się, jak zbudować własne drewniane łóżka podwyższone.

Ale sosna nie trwa zbyt długo – około 5 lat. Kiedy łożysko zacznie się zużywać, należy je wymienić. Jeśli pozwolisz sosnowym podwyższonym grządkom stać zbyt długo bez miejsca, zaczną wtapiać się w otaczający krajobraz (zapytaj mnie, skąd wiem!) i BARDZO trudno będzie je usunąć i wymienić.

Podwyższone grządki z cedru lub sekwoi wytrzymują dłużej niż sosna (10-20 lat), ale są też DUŻO droższe.

Zalety metalowych łóżek podniesionych

Metalowe łóżka podwyższone stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnące ceny drewna. Podwyższone łóżka z ocynkowanego metalu to inwestycja początkowa, ale w dłuższej perspektywie zwracają się, ponieważ nie trzeba ich tak często wymieniać (wytrzymują 20 lat!). Metal jest również idealny, ponieważ nie rozszerza się, nie kurczy ani nie wypacza pod wpływem czynników atmosferycznych. Wysokiej jakości łóżka podwyższone z ocynkowanego metalu, które kupiłem od Olle Garden, nie rdzewieją ani nie przegrzewają się.

Metalowe łóżka podwyższone również mają bardzo nowoczesny wygląd i są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu możesz sprawić, że Twoja przestrzeń będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcesz.

Jak wypełnić podwyższone grządki ogrodowe

W zależności od wysokości łóżek ogrodowych może nie być konieczne ich całkowite wypełnienie ziemią. Nie zalecałbym dodawania więcej niż pół metra ziemi do jakiejkolwiek grządki. Dzieje się tak dlatego, że większość, jeśli nie wszystkie, roślin jednorocznych nie zakorzenia się głębiej. Zatem dosypanie ponad metra ziemi do podniesionej grządki to po prostu marnotrawstwo.

Co mogę umieścić u podstawy podwyższonej grządki ogrodowej?

Zalecam wypełnienie dna podwyższonej grządki materiałami organicznymi, takimi jak małe patyki i szczotki, opadłe liście, słoma, a nawet resztki kuchenne (ale najlepiej unikać nasion). Następnie wypełnij grządkę wybraną wierzchnią warstwą gleby.

Oto co zrobiłem:

 • Dodaj warstwę ściółki pod miejscem, w którym umieścisz podwyższone łóżka. Pomaga to zapobiec wzrostowi trawy na podniesionej grządce. Niektórzy użyją tektury, ale ja wolę mieszankę liści i słomy.
 • Rozłóż łóżka ogrodowe i dodaj materiał organiczny, aby wypełnić dno. Lubię używać liści i wstążek, aby stworzyć ładną warstwę, która zapobiegnie opadaniu gleby. Zostaw co najmniej 12 cali przestrzeni na górze na ziemię.
 • Dodaj wybraną ziemię (więcej na ten temat poniżej).

Na tym zdjęciu widać, jak zaczynają być dodawane pędzle i opadłe gałęzie. Kiedy skończyłem go dodawać, nie mogłem znaleźć żadnych obrazów!

Po dodaniu pędzli ogrodowych i opadłych gałęzi dodaję kolejny materiał ściółkowy, taki jak opadłe liście.

To takie proste! Napełnianie podniesionych grządek ogrodowych nie musi być trudne i kosztowne. Każdego roku gleba nieco się opadnie i konieczne będzie dodanie kompostu lub ziemi na wierzch.

Ziemia pod podniesioną grządkę

Zatem po umieszczeniu materiałów organicznych pod łóżkiem, jaką ziemię należy położyć na wierzchu?

Jeśli masz, polecam użyć kompostu. Kompost jest pełen materii organicznej potrzebnej roślinom.

Pomoże to również materii organicznej znajdującej się na dnie grządki zacząć się rozkładać, nie niszcząc gleby. Można jednak użyć także mieszanki kompostu (lub nawet odlewów robaków), obornika i ziemi ogrodowej.

Ponieważ w NH ustawiam te grządki w listopadzie, czekam do wiosny, żeby dodać kompost/ziemię. Zrobię kolejne zdjęcie, kiedy je dodam!

Aktualizacja: Oto moje podwyższone grządki obsadzone marchewką i burakami:

Jak zauważyłeś, gleba zapadła się bardziej, niż się spodziewałem. W przyszłym roku będę musiał dodać trochę więcej ziemi, aby wypełnić grządki.

Czy podwyższone grządki ogrodowe mają podstawę? Czy drenaż jest wymagany?

Tak, potrzebują drenażu, ale podwyższone grządki nie mają dna, więc jeśli gleba, którą dodasz do grządki jest dobrej jakości (tj. nie gliniasta), drenaż będzie w porządku. Nie musisz robić nic więcej!

Jeśli twoja podwyższona grządka nie ma dna, tak naprawdę masz ogród kontenerowy.

Jak głęboka powinna być podniesiona grządka ogrodowa?

Minimalna wysokość łóżka podwyższonego wynosi 10 cali, jeśli znajduje się ono na ziemi (nie na betonie lub innej twardej powierzchni). Ale możesz mieć znacznie wyżej podniesione łóżko.

zestaw do łóżka podwyższonego Kupiłem go stąd Ogrody Olle Jest to modułowe łóżko podwyższone, co oznacza, że ​​można stworzyć jedną z 4 różnych konfiguracji. Wybrałem dwa podwyższone łóżka o wymiarach 63 × 31,5 cala i wysokości 17 cali, ale z tego zestawu możesz również zrobić wyjątkowo głębokie podwyższone łóżko.

Wysokość 17 cali jest dla mnie idealna, ale wiem, że niektóre starsze osoby i osoby z problemami zdrowotnymi uważają, że wyższe łóżko na podwyższeniu jest dla nich lepsze.

Co myślę o metalowym podniesionym łóżku Olle Gardens

Staję się wielkim fanem metalowych łóżek podnoszonych, co jest dla mnie pewnym zaskoczeniem.

Uwielbiam to, że służą długo (20 lat lub więcej!) i że nawet po upływie terminu ważności nie stają się częścią otaczającego środowiska do tego stopnia, że ​​niemożliwa staje się ich wymiana (tak, miałem złe doświadczenia z zaniedbanymi sosnowymi podwyższonymi grządkami!).

Uwielbiam też to, że mogę je zabrać ze sobą, kiedy przeprowadzam się do nowego domu.

Ogrody Olle zestaw do łóżka podwyższonego Montaż był naprawdę łatwy (zajęło to mniej niż godzinę) i wygląda świetnie.

Zestaw zawiera 66 krótkich śrub i 6 długich śrub. Uważam, że długie śruby służą do ułożenia dwóch łóżek o wymiarach 63 x 31,5 cala, aby uzyskać znacznie wyższe łóżko (długie śruby są wymagane, aby przedostać się przez 4 warstwy metalu).

Ponieważ jednak krótkie śruby nie wystarczyły, w wybranej konfiguracji musiałem zastosować długie śruby. Nie podobało mi się to, dlatego zapytałem Ogrody Olle Chcieli mi wysłać dodatkowe krótkie śrubki i zrobili to bez problemu.

Nie mogę powiedzieć, jak dobrze potoczyły się sprawy z podwyższonymi łóżkami po zakończeniu sezonu, a jeszcze z nich nie korzystałem, ale te metalowe łóżka podwyższone są solidne i dobrej jakości, więc nie mam co do nich żadnych zastrzeżeń!

Czy Twój ogród z podwyższonymi grządkami jest wizją doskonałości?

Podwyższone grządki mają wiele zalet, w tym są bardziej atrakcyjne wizualnie i schludne, znacznie ułatwiają natychmiastowy wzrost i dobrze sprawdzają się na obszarach, gdzie rodzima gleba nie jest idealna. Podwyższone łóżka ogrodowe są łatwe do rozpoczęcia i są doskonałym wyborem dla wielu osób.

Czy korzystasz z podwyższonego łóżka? Jakie są Twoje powody?